چگونه کیف پول خود را ایمن کنم؟

همانند زندگی واقعی، امنیت کیف پول شما باید تامین شود. اگر از بیت کوین درست استفاده شود، می تواند سطوح بالایی از ایمنی را فراهم آورد. همواره به یاد داشته باشید که مسؤلیت انجام کارهای درست به منظور محافظت از پولتان با شماست. در این مطلب مواردی که باید رعایت شود را ذکر کرده ایم.

مراقب استفاده از کیف پول های آنلاین باشید
کیف پول های آنلاین مانند بانک های آنلاین هستند. شما برای ذخیره و حفظ بیت کوینتان به آنها اعتماد می کنید تنها لازم خواهد بود تا پسورد اکانت خود را به یاد داشته باشید. اما شما همیشه باید با دقت چنین سرویس هایی را انتخاب کنید. امروزه، هیچ کیف پول آنلاینی همانند یک بانک امنیت و بیمه کافی را برای ذخیره بیت کوین های شما فراهم نمی کند. استفاده از ویژگی های امنیتی مانند احراز هویت دو عامله که در برخی سایت های کیف پول آنلاین ارائه می شود، ایمنی حساب شما را بالا خواهد برد.

از کیف پولتان نسخه پشتیبان بگیرید
نرم افزار و سرویس های بیت کوین به شما اجازه می دهند تا از کیف پولتان نسخه پشتیبان تهیه کنید و آن ها را در مکانی امن ذخیره کنید. نسخه پشتیبان می تواند از کیف پول شما در برابر خرابی کامپیوتر و بسیاری از اشتباهات انسانی محافظت کند.

  -  از تمام کیف پولتان نسخه پشتیبان بگیرید
کیف پول شما حاوی تعداد بسیاری کلید خصوصی است که تغییر در تراکنش های شما را دریافت می کند که برای محافظت از حریم خصوصی و امنیت تراکنش هایتان شما الزامی است. پس اگر شما فقط یک نسخه ی پشتیبان از کلید های خصوصی قابل دید خود بگیرید ممکن است نتوانید قسمت بزرگی از تراکنش ها و بیت کوین های خود را با استفاده از نسخه پشنیبانتان بازیابی کنید.

  -  رمز گذاری نسخه های پشتیبان آنلاین
هر نسخه ی پشتیبانی که به صورت آنلاین ذخیره می شود در معرض سرقت بالایی قرار دارد. حتی یک کامپیوتر که به اینترنت متصل می شود می تواند در معرض نرم افزار های مخرب باشد. پس رمزگزاری روی نسخه های پشتیبان در معرض خطر کار مفیدی است.

  -  از مکان های ایمن متعدد استفاده کنید
اگر نسخه پشتیبان شما وابسته به یک مکان نباشد کمتر احتمال دارد که رویدادهای بد مانع از بازگرداندن کیف پول شما شوند. با استفاده از رسانه های مختلفی مانند USB یا سی دی به این منظور برسید.

  -  تهیه نسخه های پشتیبان به صورت منظم
لازم است تا با نسخه پشتیبان گیری از کیف پولتان به صورت منظم اطمینان حاصل کنید که همه ی آخرین تغییرات آدرس بیت کوین و آدرس های جدید بیت کوینی که ساخته اید در نسخه پشتیبان شما وجود داشته باشد.

کیف پولتان را رمزگذاری کنید
رمزگذاری کیف پولتان به شما این اجازه را می دهد تا یک رمز برای برداشت وجه از حسابتان بسازید. این امکان کیف پولتان را در برابر دزدها محافظت می کند. اگر چه این روش نیز نمی تواند از سرقت با keylogging سخت افزاری یا نرم افزاری حفاظت کند.

  -  هرگز گذرواژه ی خود را فراموش نکنید
شما باید اطمینان حاصل کنید که هرگز گذرواژه ی خود را از یاد نخواهید برد یا اینکه درغیر اینصورت داراییتان را به طوردائم از دست خواهید داد. برخلاف بانک، هیچ گزینه ای مانند بازگرداندن گذرواژه برای بیت کوین وجود ندارد. در واقع، شما باید قادر باشید که گذرواژه ی خود را حتی پس از گذشت چند سال بدون آنکه از آن استفاده کرده باشید به خاطر بیاورید. اگر به حافظه تان شک دارید، شما می توانید یک کپی کاغذی از گذرواژه ی خود را در یک مکان امن مانند گاو صندوق! نگهداری کنید.

  -  از یک رمز قوی استفاده کنید
هر رمزی که فقط شامل حروف یا کلمه های قابل تشخیص باشد خیلی ضعیف در نظر گرفته می شود و می تواند به راحتی بشکند. یک رمز قوی باید شامل حروف، اعداد و علائم نشانه گذاری باشد و طول آن باید حداقل 16 کاراکتر باشد. با این حال، این موضوع نباید باعث شود که رمز خود را به یاد نیاورید.

کیف پول آفلاین برای ذخیره سازی
یک کیف پول آفلاین که با عنوان ذخیره سازی سرد نیز معروف است، می تواند بالاترین سطح ایمنی ذخیره سازی را فراهم آورد که شامل ذخیره کردن یک کیف پول در یک محل امن که به اینترنت وصل نمی شود است و هنگامی که به درستی انجام گیرد می تواند یک محافظت بسیار خوب در برابر آسیب پذیری های کامپیوتری ارائه دهد. این گزینه مخصوصا برای تراکنش های بالا و یا کسانی که تعداد تراکنش های آن ها زیاد است، مناسب به نظر می رسد.

  -  امضای تراکنش های آفلاین
در این روش شما باید دو کامپیوتر داشته باشید که بخشی از یک کیف پول را به اشتراک گذاشته اند. کامپیوتر اول نباید هیچ اتصالی با شبکه اینترنت داشته باشد. در اینصورت تنها یک کامپیوتر کل کیف پول را در اختیار دارد و می تواند تراکنش ها را امضا کند. کامپیوتر دوم به اینترنت وصل است و فقط می تواند تراکنش بدون امضا انجام دهد. با استفاده از مراحل بالا، شما می توانید تراکنش های جدید و امن انجام دهید.
چون کامپیوتری که به شبکه متصل است نمی تواند تراکنش ها را امضا کند، پس نمی تواند وجهی برداشت کند که حساب به خطر بیفتد. Armory می تواند برای انجام امضای تراکنش های آفلاین مورد استفاده قرار گیرد.

چند امضائی روشی برای محافظت از کیف در سازمان های بزرگ
بیت کوین شامل یک ویژگی چند امضائه است که اجازه می دهد که یک تراکنش به امضای بیش از یک کلید خصوصی برای انجام نیاز داشته باشد. این ویژگی با این حال تنها توسط کاربران فنی قابل استفاده است اما دسترسی گسترده تری از این ویژگی را در آینده می توان انتظار داشت. چند امضائه می تواند به یک سازمان این امکان را بدهد که اجازه ی دسترسی به خزانه را زمانی به اعضایش بدهد که یک برداشت تنها زمانی صورت گیرد که 3 تا از 5 عضو تراکنش را امضا کنند.

مقادیر کم بر روی تلفن همراه شما
یک کیف پول بیت کوین برروی موبایل شما مانند یک کیف پول با پول نقد است و اگر شما نمی خواهید هزار دلار را در جیب خود نگه دارید، شما می بایست همین توجه را برای کیف پولتان نیز داشته باشید. شما می توانید به سادگی مقداری پول در هر زمان به موبایل خود اضافه کنید و تمام دارایی خود را روی کیف پول موبایل خود ذخیره ننمایید، جز در موارد ضروری!

درباره وظایف خود در شبکه بیت کوین فکر کنید
اگر شما برنامه ای برای گرفتن نسخه پشتیبان نداشته باشید و یا اگر محل کیف پول یا رمز خود را فراموش کنید، هیچ امیدی برای اینکه دارایی شما بازگردانده شود وجود ندارد و در عمل بیت کوین های شما برای همیشه از دست می روند؛ پس با اختصاص دادن مدت زمانی کوتاه برای این موضوعات امینت مالی خود را تضمین کنید.

"بازگشت به صفحه اصلی بیت کوین"