فروشگاه کالاهای دیجیتال->شاپرک به یک شبکه پرداخت آمریکایی متصل می‌شود
شاپرک به یک شبکه پرداخت آمریکایی متصل می‌شود
۲۹ فروردين ۱۳۹۵ در ساعت ۱۷ و ۳۴ دقيقه

صاحبان کسب‌وکار در سراسر جهان به زودی خواهند توانست از طریق شتاب (شبکه تبادل اطلاعات بین بانکی) واحد پولی ریال ایران را نیز بپذیرند.

شرکت آمریکایی پیمنت‌وال Paymentwall در سایت رسمی خود اعلام کرده که اقدامات لازم برای هماهنگی و اتصال به شبکه شتاب (شاپرک) را فراهم آورده است.

در اطلاعیه این شرکت آمده است تا زمان اتمام پروسه یک‌پارچه شدن با شتاب، پیمنت‌وال پیش از هر چیز مطمئن خواهد شد که اقدامات در دست انجامش با آخرین قوانین وزارت خزانه‌داری آمریکا منافاتی ندارد.

مدیرعامل پیمنت‌وال می‌گوید: «شرکت ما در آمریکا واقع است و تبعیت از قوانین وزارت خزانه‌داری آمریکا برایمان بسیار مهم است. با وجود قشر تحصیل‌کرده ایران، باور داریم که این کشور پتانسیل فراوانی برای امور تجاری دارد و امیدواریم که ما بتوانیم به زودی به شبکه شتاب متصل شویم».

مرکز شتاب به طور متوسط روزانه بیش از دو و نیم میلیون تراکنش را پردازش می‌کند و به راحتی در دسترس کابران ایرانی است.

بر پایه اطلاعیه این شرکت، تراکنش‌های آنلاین در ایران از سال ۲۰۱۵ تا کنون به طور ماهانه ۱۵٪ افزایش داشته و روز به روز به تعداد افرادی که از کارت‌های اعتباری برای پرداخت آنلاین استفاده می‌کنند، افزوده می‌شود.

در مرحله اول امکان خرید برای کاربران ایرانی از طریق پرداخت با ریال فراهم می‌شود.

هر چند فروشگاه هایی در ایران از جمله فروشگاه کالاهای دیجیتال پیش از این با ایجاد دسترسی به کارت نقدی Mint که توسط پیمنت وال عرضه و پشتیبانی می شود، این شرکت و سایت های طرف قرادادش را در دسترس ایرانی ها قرار داده اند اما اتصال این شرکت به شتاب، دسترسی ساده و سریع ایرانی ها به چند هزار سرویس دهنده بین المللی را بیش از پیش تسهیل خواهد کرد.

اتصال پیمنت‌وال به شتاب، نخستین بار در ۱۲ آوریل در سایت این شرکت اعلام شد اما این خبر پس از استقبال کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی، بعد از چند ساعت از سایت و حساب‌های کاربری این شرکت در شبکه‌های اجتماعی حذف شد.

شرکت پیمنت‌وال در پاسخ به علت حذف این خبر درتوییتر نوشت که قصد ندارد تا در اعلام چنین خبر مهمی سوءتفاهمی وجود داشته باشد و به زودی این خبر را دوباره اعلام خواهد کرد.

در اطلاعیه جدید این شرکت در ۱۶ آوریل، بررسی‌ها و هماهنگی‌های آن با وزارت خزانه‌داری آمریکا اضافه شده است. که در متن پیشین خبر آن ها نبود و این نگرانی هایی را در مورد عدم توافق نهایی برای اجرای این پروژه را ایجاد می کند!

مدیرعامل پیمنت‌وال گفته: «با اتصال به شتاب، ما می‌توانیم به صاحبان کسب‌وکار در جهان امکان دهیم تا محتوای دیجیتالی خود را به ایران بیاورند و پروسه پرداخت را در آنجا انجام بدهند. پیمنت‌وال می‌خواهد که نخستین شرکتی باشد که به استارتاپ‌های ایرانی کمک کند تا جهانی شوند».

ابراز تمایل پیمنت وال برای ایجاد امکان فروش و دسترسی استارت آپ ها ایرانی به بازارهای بین المللی در گام بعدی، نوید بخش تحولی عظیم برای کسب و کارهای ایرانی است. چرا که پتانسیل های گسترده ای در ایران به دلیل محدودیت شرکت ها در پذیرندگی درگاه های پرداخت بین المللی از بین رفته است.

پیمنت‌وال یک سامانه پرداخت جهانی برای طیف گسترده‌ای از محصولات دیجیتال و خدمات آنلاین است. این شرکت با ۱۴۰ ارائه‌دهنده روش پرداخت در جهان همکاری می‌کند و در بیش از ۲۰۰ کشور کاربر دارد. مقر این شرکت در سانفرانسیسکو است و در ۱۱ شهر دفتر دارد.